Dziś kontynuujemy zbiórkę do puszek na rzecz uchodźców z Ukrainy. Bóg zapłać za niedzielne ofiary, wasze otwarte serca, puszki stoją na końcu kościoła.
Arcybiskup Metropolita Białostocki gorąco zaprasza, aby tegoroczna Środa Popielcowa była obchodzona jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Módlmy się za wszystkich mieszkańców Ukrainy poszkodowanych w haniebnym ataku Rosjan.
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej uroczystości - Świąt Paschalnych czyli Wielkanocy.
Msze św. z obrzędem posypania popiołem jeszcze o godz. 9, 16 i 18.
W okresie Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia, Kościół, przypominając słowa Jezusa, proponuje trzy drogi przybliżania się do Boga: post, jałmużnę i modlitwę.
Kodeks prawa kościelnego na temat postu i wstrzemięźliwości podaje: Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość.
W Kościele okresem pokutnym jest Wielki Post oraz poszczególne piątki całego roku. W każdy piątek przez cały rok obowiązuje katolika wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dziś obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Powstrzymanie się od zabaw obowiązuje przez cały okres Wielkiego Postu.
Natomiast post, to znaczy: trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta, obowiązują dziś, w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.
Zwróćmy uwagę że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje do końca życia. Natomiast tylko post do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Zawsze można zrobić dodatkowe postanowienie.
Nabożeństwa wielkopostne pomagają nam rozpamiętywać Mękę Pańską:
Droga Krzyżowa dla wszystkich – piątki o 17.15, dzieciom – we środę o godz. 17.15.
Gorzkie Żale w sobotę i niedzielę o godz. 17.30.
Godzinki o Męce Pańskiej w każdą niedzielę o godz. 8.30.
Odpust zupełny w Wielkim Poście można uzyskać za udział w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach oraz za udział w Rekolekcjach Wielkopostnych.
Rekolekcje odbędą się przed Niedzielą Palmową.
Przypominamy, że w naszym kościele odbywa się codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 16 do 18 oprócz niedziel – i dnia dzisiejszego. Zapraszamy do cichej modlitwy przed Jezusem.
Trwa
tydzień modlitw o trzeźwość narodu, i dziś rozpoczynają się
Dni Modlitw o Ducha Pokuty.