Tradycyjnie we wrześniu, w Parafii NMP Matki Miłosierdzia w Wasilkowie, rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego. To już XIV odsłona tego wydarzenia kulturalnego.

Zainaugurowany w 2005 roku Międzynarodowy Festiwal w Wasilkowie jest jedynym tego typu wydarzeniem kulturalnym w województwie podlaskim. Festiwal wpisując się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych miasta i województwa podlaskiego stał się wyróżniającą je wizytówką na mapie artystycznych ośrodków Polski oraz miejscem przyciągającym wspaniałych artystów z Polski i z zagranicy.

Festiwal jest odpowiedzią na potrzeby kulturalne mieszkańców regionu w zakresie dostępności do kultury wysokiej i muzyki klasycznej. Od początku swego istnienia głównym celem Festiwalu jest promowanie muzyki jako sztuki kształtującej wrażliwość lokalnej społeczności na piękno ukryte w muzyce klasycznej w wydaniu organowym i kameralnym a poprzez zapraszanych artystów promowanie regionu i walorów turystycznych województwa podlaskiego.

W ramach 13 edycji MFMOiK odbyło się 58 koncertów z udziałem ponad 150 wykonawców m. in. z Polski, Wysp Alandzkich, USA, Japonii, Rosji, Niemiec, Belgii, Litwy, Białorusi, Danii, Mołdawii, Ukrainy, Austrii, Włoch, w tym: 76 solistów, 5 chórów, 5 orkiestr i 15 zespołów kameralnych. Koncertów wysłuchało ponad 10 tysięcy słuchaczy.

W tym roku wystąpią wybitni artyści scen międzynarodowych m. in.: Anna Wolfinger – sopran; Jolanta Sosnowska – skrzypce barokowe (Wiedeń); Kayo Nishimizu – fortepian / Japonia; Vojtech Trubać – organy / Czechy; Karol Radzimowski  – duduk / Warszawa, Zelowskie Dzwonki oraz Orkiestra Instrumentów Historycznych Baroque Collegium Musicum.

Festiwalu odbywa się pod honorowym patronatem Metropolity Białostockiego, Wojewody Podlaskiego, Starosty Powiatu Białostockiego oraz Burmistrza Wasilkowa.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy

.