Dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca. Po Mszy o godz. 9. Różaniec prowadzony przez męskie Koło Żywego Różańca, a po Mszy św. o godz. 11. procesja eucharystyczna.

Codzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu rozpoczyna się po Mszy św. wieczornej i trwa do godz. 19.30., oprócz niedziel.

Obchody liturgiczne w tym tygodniu: W poniedziałek św. Jana z Dukli, kapłana; W czwartek św. Benedykta, Patrona Europy; W piątek wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu – biskupa i męczennika; w sobotę św. Andrzeja Świerada i Benedykta – pustelników.

Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Białostockiej zaprasza na autokarową pielgrzymkę kobiet do Sanktuarium Maryjnego w Rajgrodzie. Odbędzie się ona 20 lipca . Zapisy w parafii św. Faustyny w Białymstoku, niedaleko ul. Bacieczki.

Białostocka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w dniach 30 lipca – 12 sierpnia.
Zapisy na pielgrzymkę będą przyjmowane od 22 do 29 lipca, w godz. 17.-19., w „Piwnicy Akademickiej” przy białostockiej Katedrze.

Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna przez Białoruś odbędzie się w dniach 16 – 25 sierpnia 2019 roku i przebiegać będzie pod hasłem ,,W MOCY DUCHA”. Zapisy przyjmowane będą w dniach od 22 lipca do 6 sierpnia br. w godz. 16 – 19, w parafii Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku (wejście od strony ul. Sybiraków). W tym roku po raz pierwszy pielgrzymka przejdzie przez Sokółkę.

Na czas wypoczynku warto wziąć dobrą lekturę. Polecamy nowy numer Dróg Miłosierdzia oraz List do Pani. Czasopisma można nabyć wychodząc z kościoła lub w zakrystii.

Na najbliższą sobotę do przygotowania świątyni zapraszamy mieszkańców ul. Jakimy od 1. do 20. numeru na godz. 9. Dziękujemy serdecznie tym, którzy trudzili się w ostatnią sobotę.

Stanowisko wobec marszu LGBT

Drodzy Archidiecezjanie,

Na 20 lipca br. zaplanowany jest w Białymstoku marsz środowisk związanych z LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów). Jest to inicjatywa obca naszej podlaskiej ziemi i społeczności, która jest mocno zakorzeniona w Bogu, zatroskana o dobro własnego społeczeństwa, a zwłaszcza dzieci. Jak można się było przekonać w innych polskich miastach, uczestnicy marszu swoją niecenzuralną postawą i strojem dawali gorszący przykład innym, korzystającym z przestrzeni publicznej, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży. W czasie tych parad szydzono z wartości chrześcijańskich, profanowano święte symbole, wypowiadano bluźnierstwa przeciw Bogu i wulgaryzmy pod adresem ludzi wierzących. Marsz, chociaż zakłada przeciwdziałanie domniemanej dyskryminacji wspomnianych środowisk, w rzeczywistości sprzyja dyskryminacji innych – tych, których sumienie jest wyczulone na dobro społeczne, chrześcijańskie i obyczajowe, a także jest miejscem obrażania i robienia parodii z treści, które są dla wierzących najwyższą wartością.

Wobec takiej postawy mówimy stanowcze „nie” i powtarzamy za kard. Stefanem Wyszyńskim „Non possumus” – nie możemy się na to zgodzić! Nie możemy pozwolić, aby wyśmiewano wartości dla nas najświętsze i bezkarnie obrażano nasze uczucia religijne. Nie bądźmy, wobec tego faktu obojętni! Ewangelia uczy nas szacunku i miłości do każdego człowieka i to staramy się czynić, ale nie godzimy się na szydzenie z naszej wiary i deprawację najmłodszych. Kościół, rodziny chrześcijańskie i środowiska mają prawo do publicznej ochrony dziecka i wyrażania sprzeciwu wobec niebezpieczeństwa demoralizacji najmłodszych, co jest

zagwarantowane w art. 72 ust 1 Konstytucji RP. (Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.)

Święty Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny w 1995 r. przypominał nam, że czas próby polskich sumień trwa. Zajęcie jednoznacznej postawy wobec tego typu inicjatyw jest teraz próbą naszego sumienia. Bardzo proszę wszystkich wiernych, aby podjęli szczególną modlitwę w obronie chrześcijańskiej wizji człowieka, rodziny i najwyższego jej dobra, jakimi są dzieci. Proszę też o ofiarowanie cierpień osób chorych i dobrych postanowień w tej intencji. Informuję, że tego dnia - 20 lipca w archikatedrze białostockiej od 8.45 do 16.00 odbędzie się modlitewne czuwanie w tej intencji. Obok archikatedry o godz. 14.00 planowany jest „Piknik Rodzinny”, który mógłby stać się piękną manifestacją i publicznym świadectwem o naszym pozytywnym, radosnym rozumieniu rodziny opartym na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.

Wyrażam wdzięczność wszystkim tym, którzy stają w obronie wartości chrześcijańskich i dobra rodziny.

Z serca wszystkim udzielam błogosławieństwa

Abp Tadeusz Wojda SAC

Metropolita Białostocki


Białystok 05.07.2019 r.